122 Yıllık bilgi birikimi ve tecrübesi ile Türkiye’nin ilk şarap üreticisi ailesinden olan Cahit Kutman’ın ürettiği sınırlı sayıdaki özel mahzen şaraplarımızın kişiye özel şarap degüstasyonunu yaptığımız bu seferki şanslıları Aslı hanım ve yelkenli grubu oldu. Genç arkadaşlarımızın şaraba ve şarap kültürüne olan ilgileri bizi son derece memnun etmekte. Birinci ve asli görevimiz Türkiye’de şarap kültürünün yayılmasını sağlamak ve özellikle mahzen şaraplarının farklarını, güzelliklerini, lezzetini paylaşmaktır. 
Ninkasi Wine Club bünyesinde Türkiye’nin ilk şarap degüstatörlerinden Kadri Hasdemir’in öğrencilerinden degüstatör Hilal Taşkıntuna’nın sunumu ile gerçekleştirdiğimiz bu etkinliğimizde gençlerin enerjisi ve keyifli sohbetleri ile çok özel ve de güzel zaman geçirdik. 
Bizler sadece kişiye özel degüstasyon eğitimi (kişiye özel şarap tadımı) verdiğimiz şarapsever dostlarımız ile şaraplarımızı paylaşmaktayız. Böylece hem şaraptan zevk ve keyif alınmasını, hem de şarap kültürünün en ince ayrıntılarını ve gizemini dostlarımızla paylaşıyoruz. 
Bu konudaki hassasiyetimizin nedeni, tamamen doğal olan bu şarapların içinde herhangi bir katkı, koruyucu, kıvam artırıcı, renklendirici veya tatlandırıcı bir madde olmadığı için bu şarapların bakımı bir bebeğin bakımı gibi hassasiyet gerektirmektedir. Marketlerde uygun saklama koşulları sağlanamadığından herhangi bir yerden satın alma şansınız olmadığı için Ninkasi Wine Club üyelerine sadece mahzenlerden özel sandıklar içinde şarapsever dostlarına ulaştırılmaktadır. 
1896’dan beri şarap üreten ailenin en büyük temsilcisi ve şarap duayeni olan Cahit Kutman’ın mahzenlerinde yıllandırdığı ve sadece damak lezzetinin doruk noktasına ulaşmış şarapları mahzenlerden direk şarapseverlere ulaştırıyoruz. Bu şarapları ancak Ninkasi Wine Club degüstatörlerinin ziyaret ettiği ve şarap tadımı gerçekleştirdiği sınırlı sayıdaki şarapseverler faydalanabilmekteler. Degüstatör Kadri Hasdemir ve öğrencileri ile iletişime geçmek için bizi aramanız yeterlidir. En kısa zamanda size randevu vermeye çalışacağız. 
Saygılarımızla 
 #KadriHasdemir
 #NinkasiWineClub
 #CahitKutman
 #şarap
 #degustator
 #degustasyon
 #tadım
 #hayyam
 #ninkasi

122 Yıllık bilgi birikimi ve tecrübesi ile Türkiye’nin ilk şarap üreticisi ailesinden olan Cahit Kutman’ın ürettiği sınırlı sayıdaki özel mahzen şaraplarımızın kişiye özel şarap degüstasyonunu yaptığımız bu seferki şanslıları Aslı hanım ve yelkenli grubu oldu. Genç arkadaşlarımızın şaraba ve şarap kültürüne olan ilgileri bizi son derece memnun etmekte. Birinci ve asli görevimiz Türkiye’de şarap kültürünün yayılmasını sağlamak ve özellikle mahzen şaraplarının farklarını, güzelliklerini, lezzetini paylaşmaktır. Ninkasi Wine Club bünyesinde Türkiye’nin ilk şarap degüstatörlerinden Kadri Hasdemir’in öğrencilerinden degüstatör Hilal Taşkıntuna’nın sunumu ile gerçekleştirdiğimiz bu etkinliğimizde gençlerin enerjisi ve keyifli sohbetleri ile çok özel ve de güzel zaman geçirdik. Bizler sadece kişiye özel degüstasyon eğitimi (kişiye özel şarap tadımı) verdiğimiz şarapsever dostlarımız ile şaraplarımızı paylaşmaktayız. Böylece hem şaraptan zevk ve keyif alınmasını, hem de şarap kültürünün en ince ayrıntılarını ve gizemini dostlarımızla paylaşıyoruz. Bu konudaki hassasiyetimizin nedeni, tamamen doğal olan bu şarapların içinde herhangi bir katkı, koruyucu, kıvam artırıcı, renklendirici veya tatlandırıcı bir madde olmadığı için bu şarapların bakımı bir bebeğin bakımı gibi hassasiyet gerektirmektedir. Marketlerde uygun saklama koşulları sağlanamadığından herhangi bir yerden satın alma şansınız olmadığı için Ninkasi Wine Club üyelerine sadece mahzenlerden özel sandıklar içinde şarapsever dostlarına ulaştırılmaktadır. 1896’dan beri şarap üreten ailenin en büyük temsilcisi ve şarap duayeni olan Cahit Kutman’ın mahzenlerinde yıllandırdığı ve sadece damak lezzetinin doruk noktasına ulaşmış şarapları mahzenlerden direk şarapseverlere ulaştırıyoruz. Bu şarapları ancak Ninkasi Wine Club degüstatörlerinin ziyaret ettiği ve şarap tadımı gerçekleştirdiği sınırlı sayıdaki şarapseverler faydalanabilmekteler. Degüstatör Kadri Hasdemir ve öğrencileri ile iletişime geçmek için bizi aramanız yeterlidir. En kısa zamanda size randevu vermeye çalışacağız. Saygılarımızla #KadriHasdemir #NinkasiWineClub #CahitKutman #şarap #degustator #degustasyon #tadım #hayyam #ninkasi
Şarap kültürü bilgisinin artması ve herkesin bu güzel içeceği en iyi keyif alabileceği şekilde yudumlayarak en güzel tatların zevkine varabilmelerini arzuluyoruz.
Selda hanım ve arkadaşlarıyla Altunizade’de yaptığımız tadım etkinliğimiz. Ninkasi Wine Club ve degüstatör Kadri Hasdemir öğrencilerinden degüstatör Cenk Ünlü’nün bu tadımda ki konusu şarap eşleşmeleri oldu. Katılımcılarımıza hangi tür yiyecekler ile hangi tatlardaki şarapları tercih edebileceklerini uygulamalı olarak gösterdik. 
Üzümün ve şarabın anavatanı olan Anadolu’nun en özel üzümlerinden ve Anadolu’nun müthiş toprağı ve güneşi altında olgunlaşan şaraplık üzümlerden, tamamen doğal fermantasyon yöntemiyle özel olarak ürettiğimiz ve uluslararası başarılar elde etmiş, yıllanmış ve yıllanmaya uygun özel şaraplarımızı, şarapsever dostlarımıza tattırarak bu sektöre katma değer yaratmak arzusuyla canla başla çalışmaktayız.

Bizler de 1896’dan beri şarap üreten ailenin en büyük temsilcisi ve duayeni olan Cahit Kutman’ın mahzenlerinde yıllandırdığı ve sadece damak lezzetinin doruk noktasına ulaşmış şarapları mahzenden dışarı çıkmalarını sağlayarak bu döngünün bir parçası olmaktan son derece memnunuz. Bu gizemli ve 122 yıllık birikim ile üretilen şarapları bir bebek narinliğinde şarapsever dostlarımıza ulaştırmaktayız. Ancak bu fırsattan Ninkasi Wine Club degüstatörlerinin ziyaret ettiği ve şarap tadımı gerçekleştirdiği şarapseverler yararlanabilmektedir. Degüstatör Kadri Hasdemir ve öğrencileri ile iletişime geçmek için bizi aramanız yeterli olacaktır. En kısa zamanda size randevu vermeye çalışacağız.

 #NinkasiWineClub 
 #KadriHasdemir
 #CahitKutman
 #degustator 
 #degustasyon
 #şaraptadımı
 #kutman
 #mahzen
 #ninkasi
 #şarap 
 #tadım 
 #hayyam 
 #sarapnasilicilir 
 #sarapnasilyapilir 
 #bağbozumu 
 #üzüm 
 #turkishwine 
 #dionysos 
 #kadeh 
 #türkşarapları 
 #yıllanmışşarap 
 #kırmızışarap 
 #eniyişarap 
 #şarapkeyfi 
 #öküzgözü

Şarap kültürü bilgisinin artması ve herkesin bu güzel içeceği en iyi keyif alabileceği şekilde yudumlayarak en güzel tatların zevkine varabilmelerini arzuluyoruz. Selda hanım ve arkadaşlarıyla Altunizade’de yaptığımız tadım etkinliğimiz. Ninkasi Wine Club ve degüstatör Kadri Hasdemir öğrencilerinden degüstatör Cenk Ünlü’nün bu tadımda ki konusu şarap eşleşmeleri oldu. Katılımcılarımıza hangi tür yiyecekler ile hangi tatlardaki şarapları tercih edebileceklerini uygulamalı olarak gösterdik. Üzümün ve şarabın anavatanı olan Anadolu’nun en özel üzümlerinden ve Anadolu’nun müthiş toprağı ve güneşi altında olgunlaşan şaraplık üzümlerden, tamamen doğal fermantasyon yöntemiyle özel olarak ürettiğimiz ve uluslararası başarılar elde etmiş, yıllanmış ve yıllanmaya uygun özel şaraplarımızı, şarapsever dostlarımıza tattırarak bu sektöre katma değer yaratmak arzusuyla canla başla çalışmaktayız. Bizler de 1896’dan beri şarap üreten ailenin en büyük temsilcisi ve duayeni olan Cahit Kutman’ın mahzenlerinde yıllandırdığı ve sadece damak lezzetinin doruk noktasına ulaşmış şarapları mahzenden dışarı çıkmalarını sağlayarak bu döngünün bir parçası olmaktan son derece memnunuz. Bu gizemli ve 122 yıllık birikim ile üretilen şarapları bir bebek narinliğinde şarapsever dostlarımıza ulaştırmaktayız. Ancak bu fırsattan Ninkasi Wine Club degüstatörlerinin ziyaret ettiği ve şarap tadımı gerçekleştirdiği şarapseverler yararlanabilmektedir. Degüstatör Kadri Hasdemir ve öğrencileri ile iletişime geçmek için bizi aramanız yeterli olacaktır. En kısa zamanda size randevu vermeye çalışacağız. #NinkasiWineClub #KadriHasdemir #CahitKutman #degustator #degustasyon #şaraptadımı #kutman #mahzen #ninkasi #şarap #tadım #hayyam #sarapnasilicilir #sarapnasilyapilir #bağbozumu #üzüm #turkishwine #dionysos #kadeh #türkşarapları #yıllanmışşarap #kırmızışarap #eniyişarap #şarapkeyfi #öküzgözü
Eda hanım ve ailesini, şarabın kimyası, yemekle birlikte tüketimi, Fransız paradoksu, sindirim ve dolaşım sistemine olan etkileri üzerine bol bol bilgilendirerek şarabın mucizevi etkilerini bilimsel makaleler eşliğinde bilgilendirmiş olduk.

Eda hanım bugüne kadar şarap hakkında birçok makale okuduğunu ve şarabın sağlığa olan faydaları konusunda bilgili olduğunu ancak bu kadar detaylı bilgi sayesinde hem bilgilerini pekiştirdiğini hem de bu kutsal içeceğe olan bakışının çok değiştiğini ifade ettiler.
Bundan böyle mahzen şaraplarının müdavimi olacağını söyleyen Eda hanım eğitim aldıktan sonra kadeh tutuşlarının bile değiştiğini söyleyerek (Resim eğitim öncesi çekilmiştir) memnuniyetlerini dile getirdiler.
Ninkasi Wine Club degüstatörü Kadri Hasdemir öğrencilerinden degüstatör Hilal Taşkıntuna sunumu ile gerçekleştirdiğimiz bu etkinliğimizde Cahit Kutman Şarapları’nın çok az sayıda ürettiği ve mahzenlerde özenle yıllandırdığı mahzen şaraplarından 2 beyaz, 5 kırmızı olmak üzere 7 şarabın tadımını gerçekleştirdik.

Amacımız, üzümün ve şarabın anavatanı olan Anadolu’nun en özel üzümlerinden ve Anadolu’nun müthiş toprağı ve güneşi altında olgunlaşan şaraplık üzümlerden, tamamen doğal fermantasyon yöntemiyle özel olarak ürettiğimiz ve uluslararası başarılar elde etmiş, yıllanmış ve yıllanmaya uygun özel şaraplarımızı, şarapsever dostlarımıza ulaştırmaktır. Şarapsever dostlarımızın da bu kadar özel ve yıllanmış şaraplara sahip olmalarına yardımcı olmaktır.

1896’dan beri şarap üreten ailenin en büyük temsilcisi ve duayeni olan Cahit Kutman’ın mahzenlerinde yıllandırdığı ve sadece damak lezzetinin doruk noktasına ulaşmış şarapları mahzenden dışarı çıkarılmaktadır. Bunun dışında ticari olarak bu şaraplar dışarıya çıkartılmamakta ve piyasada satılmamaktadır. Bu şarapları ancak Ninkasi Wine Club degüstatörlerinin ziyaret ettiği ve şarap tadımı gerçekleştirdiği şarap severler satın alabilmekteler. Degüstatör Kadri Hasdemir ve öğrencileri ile iletişime geçmek için bizi aramanız yeterli olacaktır. En kısa zamanda size randevu vermeye çalışacağız.

 #NinkasiWineClub 
 #KadriHasdemir
 #CahitKutman
 #degustator 
 #degustasyon
 #şaraptadımı
 #sarapnasilyapilir
 #kutman
 #mahzen
 #ninkasi

Eda hanım ve ailesini, şarabın kimyası, yemekle birlikte tüketimi, Fransız paradoksu, sindirim ve dolaşım sistemine olan etkileri üzerine bol bol bilgilendirerek şarabın mucizevi etkilerini bilimsel makaleler eşliğinde bilgilendirmiş olduk. Eda hanım bugüne kadar şarap hakkında birçok makale okuduğunu ve şarabın sağlığa olan faydaları konusunda bilgili olduğunu ancak bu kadar detaylı bilgi sayesinde hem bilgilerini pekiştirdiğini hem de bu kutsal içeceğe olan bakışının çok değiştiğini ifade ettiler. Bundan böyle mahzen şaraplarının müdavimi olacağını söyleyen Eda hanım eğitim aldıktan sonra kadeh tutuşlarının bile değiştiğini söyleyerek (Resim eğitim öncesi çekilmiştir) memnuniyetlerini dile getirdiler. Ninkasi Wine Club degüstatörü Kadri Hasdemir öğrencilerinden degüstatör Hilal Taşkıntuna sunumu ile gerçekleştirdiğimiz bu etkinliğimizde Cahit Kutman Şarapları’nın çok az sayıda ürettiği ve mahzenlerde özenle yıllandırdığı mahzen şaraplarından 2 beyaz, 5 kırmızı olmak üzere 7 şarabın tadımını gerçekleştirdik. Amacımız, üzümün ve şarabın anavatanı olan Anadolu’nun en özel üzümlerinden ve Anadolu’nun müthiş toprağı ve güneşi altında olgunlaşan şaraplık üzümlerden, tamamen doğal fermantasyon yöntemiyle özel olarak ürettiğimiz ve uluslararası başarılar elde etmiş, yıllanmış ve yıllanmaya uygun özel şaraplarımızı, şarapsever dostlarımıza ulaştırmaktır. Şarapsever dostlarımızın da bu kadar özel ve yıllanmış şaraplara sahip olmalarına yardımcı olmaktır. 1896’dan beri şarap üreten ailenin en büyük temsilcisi ve duayeni olan Cahit Kutman’ın mahzenlerinde yıllandırdığı ve sadece damak lezzetinin doruk noktasına ulaşmış şarapları mahzenden dışarı çıkarılmaktadır. Bunun dışında ticari olarak bu şaraplar dışarıya çıkartılmamakta ve piyasada satılmamaktadır. Bu şarapları ancak Ninkasi Wine Club degüstatörlerinin ziyaret ettiği ve şarap tadımı gerçekleştirdiği şarap severler satın alabilmekteler. Degüstatör Kadri Hasdemir ve öğrencileri ile iletişime geçmek için bizi aramanız yeterli olacaktır. En kısa zamanda size randevu vermeye çalışacağız. #NinkasiWineClub #KadriHasdemir #CahitKutman #degustator #degustasyon #şaraptadımı #sarapnasilyapilir #kutman #mahzen #ninkasi
122 Yıllık bilgi birikimi ve tecrübesi ile Türkiye’nin ilk şarap üreticisi ailesinden olan Cahit Kutman’ın ürettiği sınırlı sayıdaki özel mahzen şaraplarımızın bu seferki şanslı kişiye özel şarap degüstasyonunu yaptığımız ailesi Eylem hanım, Karin hanım ve Özgür bey oldular. Ninkasi Wine Club bünyesinde Türkiye’nin ilk şarap degüstatörlerinden Kadri Hasdemir’in öğrencilerinden degüstatör Işıl Yaşar’ın sunumu ile gerçekleştirdiğimiz bu etkinliğimizde keyifli ve bol kahkahalı zaman geçirdik.

Bizler sadece kişiye özel degüstasyon eğitimi (kişiye özel şarap tadımı) verdiğimiz şarapsever dostlarımız ile şaraplarımızı paylaşmaktayız. Böylece hem şaraptan zevk ve keyif alınmasını, hem de şarap kültürünün en ince ayrıntılarını ve gizemini dostlarımızla paylaşıyoruz. Bu konudaki vizyon ve misyonumuzun da bilinmesini arzu ediyoruz. 
Bu konudaki hassasiyetimizin nedeni, tamamen doğal olan bu şarapların içinde herhangi bir katkı, koruyucu, kıvam artırıcı, renklendirici veya tatlandırıcı bir madde olmadığı için bu şarapların bakımı bir bebeğin bakımı gibi hassasiyet gerektirmektedir. Marketlerde uygun saklama koşulları sağlanamadığından herhangi bir yerden satın alma şansınız olmadığı için Ninkasi Wine Club üyelerine sadece mahzenlerden özel sandıklar içinde şarapsever dostlarına ulaştırılmaktadır. 
1896’dan beri şarap üreten ailenin en büyük temsilcisi ve şarap duayeni olan Cahit Kutman’ın mahzenlerinde yıllandırdığı ve sadece damak lezzetinin doruk noktasına ulaşmış şarapları mahzeninden direk şarapseverlere ulaştırıyoruz. Bu şarapları ancak Ninkasi Wine Club degüstatörlerinin ziyaret ettiği ve şarap tadımı gerçekleştirdiği sınırlı sayıdaki şarapseverler satın alabilmekteler. Degüstatör Kadri Hasdemir ve öğrencileri ile iletişime geçmek için bizi aramanız yeterlidir. En kısa zamanda size randevu vermeye çalışacağız.

Saygılarımızla

 #KadriHasdemir
 #NinkasiWineClub
 #CahitKutman
 #şarap
 #degustator
 #degustasyon
 #tadım
 #hayyam
 #sarapnasilicilir
 #şaraptadımı
 #sarapnasilyapilir
 #kutman
 #bağbozumu
 #üzüm
 #turkishwine
 #dionysos
 #kadeh
 #mahzen
 #bağcılık
 #türkşarapları
 #yıllanmışşarap
 #kırmızışarap
 #eniyişarap
 #şarapkeyfi
 #öküzgözü
 #ninkasi

122 Yıllık bilgi birikimi ve tecrübesi ile Türkiye’nin ilk şarap üreticisi ailesinden olan Cahit Kutman’ın ürettiği sınırlı sayıdaki özel mahzen şaraplarımızın bu seferki şanslı kişiye özel şarap degüstasyonunu yaptığımız ailesi Eylem hanım, Karin hanım ve Özgür bey oldular. Ninkasi Wine Club bünyesinde Türkiye’nin ilk şarap degüstatörlerinden Kadri Hasdemir’in öğrencilerinden degüstatör Işıl Yaşar’ın sunumu ile gerçekleştirdiğimiz bu etkinliğimizde keyifli ve bol kahkahalı zaman geçirdik. Bizler sadece kişiye özel degüstasyon eğitimi (kişiye özel şarap tadımı) verdiğimiz şarapsever dostlarımız ile şaraplarımızı paylaşmaktayız. Böylece hem şaraptan zevk ve keyif alınmasını, hem de şarap kültürünün en ince ayrıntılarını ve gizemini dostlarımızla paylaşıyoruz. Bu konudaki vizyon ve misyonumuzun da bilinmesini arzu ediyoruz. Bu konudaki hassasiyetimizin nedeni, tamamen doğal olan bu şarapların içinde herhangi bir katkı, koruyucu, kıvam artırıcı, renklendirici veya tatlandırıcı bir madde olmadığı için bu şarapların bakımı bir bebeğin bakımı gibi hassasiyet gerektirmektedir. Marketlerde uygun saklama koşulları sağlanamadığından herhangi bir yerden satın alma şansınız olmadığı için Ninkasi Wine Club üyelerine sadece mahzenlerden özel sandıklar içinde şarapsever dostlarına ulaştırılmaktadır. 1896’dan beri şarap üreten ailenin en büyük temsilcisi ve şarap duayeni olan Cahit Kutman’ın mahzenlerinde yıllandırdığı ve sadece damak lezzetinin doruk noktasına ulaşmış şarapları mahzeninden direk şarapseverlere ulaştırıyoruz. Bu şarapları ancak Ninkasi Wine Club degüstatörlerinin ziyaret ettiği ve şarap tadımı gerçekleştirdiği sınırlı sayıdaki şarapseverler satın alabilmekteler. Degüstatör Kadri Hasdemir ve öğrencileri ile iletişime geçmek için bizi aramanız yeterlidir. En kısa zamanda size randevu vermeye çalışacağız. Saygılarımızla #KadriHasdemir #NinkasiWineClub #CahitKutman #şarap #degustator #degustasyon #tadım #hayyam #sarapnasilicilir #şaraptadımı #sarapnasilyapilir #kutman #bağbozumu #üzüm #turkishwine #dionysos #kadeh #mahzen #bağcılık #türkşarapları #yıllanmışşarap #kırmızışarap #eniyişarap #şarapkeyfi #öküzgözü #ninkasi
Türkiye Şarapçılığının en önde gelen duayen isimlerinden olan Cahit Kutman başından beri Kutman Şarapçılık diye bilinen şirketin büyük ortağı pozisyonunda iken 2014 yılında ortağı Adnan Kutman’dan ayrılarak şaraplarını Cahit Kutman Şarapları adı altında üretmeye devam etmektedir. 
Kaldı ki, şayet Tütün Alkol Kurumu ve benzeri kamu kurumlarının kayıtları incelenirse de görülecektir ki, ayrılığın olduğu 2014 yılına kadar birlikte çalışılmış olmasına rağmen neredeyse tüm şaraplar Silis Gıda Cahit Kutman tarafından üretilmişler ve sadece aynı çatı altında pazarlanmışlardır.
2001 yılından bu yana Cahit Kutman ile birlikte çalışmış olan, ülkemizin önde gelen bir numaralı degüstatörü Kadri Hasdemir olarak yıllar önce kurduğumuz “Ninkasi Wine Club” oluşumu içerisinde Cahit Kutman Şarapları’nın ürettiği üstün vasıflı ve piyasada ticari piyasada satılmayan ürünleri tanıtmaya ve sunmaya devam ediyoruz. 2014 yılından bu yana sadece Cahit Kutman tarafından üretilen ürünleri tanıtıyoruz. Bazı kişilerin bu çalışmamızdan ticari ve kalite anlamında rahatsız olmasını anlamak zor değil. Yıllar boyu Cahit Kutman’ı tanıyan ve bilen şarap severlerin bizlerle birlikte tercihlerini bu üretici yönünde kullanmaya devam etmeleri bazı kişileri rahatsız edebilir. 
Anlayışla karşılıyoruz ama bizim için şarapçılıkta duayen isim Cahit Kutman’dır.
Bizim kalite anlayışı yüksek şarap sever müşterilerimize tanıtıp sunduğumuz tüm şaraplar Cahit Kutman üretimi olup şişelerdeki arka etiketlerde de üretici olarak Silis Gıda Cahit Kutman amblemi açıkça görülmektedir. Adnan Kutman ve herhangi bir diğer üretici ile ilgimiz yoktur ve olamaz. Sosyal medyada oluşan ve oluşabilecek karalama kampanyalarını hiçbir şekilde üzerimize almadığımızın bilinmesini isteriz. 
Saygılarımızla 
Cahit KUTMAN 
Cahit Kutman Şarapçılık

Kadri HASDEMİR
Ninkasi Wine Club

 #NinkasiWineClub
 #KadriHasdemir

 #CahitKutman
 #şarap 
 #degustator 
 #degustasyon 
 #tadım 
 #hayyam 
 #sarapnasilicilir 
 #şaraptadımı 
 #sarapnasilyapilir 
 #kutman 
 #bağbozumu 
 #üzüm 
 #turkishwine 
 #dionysos 
 #kadeh 
 #mahzen 
 #bağcılık 
 #türkşarapları 
 #yıllanmışşarap 
 #kırmızışarap 
 #eniyişarap 
 #şarapkeyfi 
 #öküzgözü 
 #ninkasi

Türkiye Şarapçılığının en önde gelen duayen isimlerinden olan Cahit Kutman başından beri Kutman Şarapçılık diye bilinen şirketin büyük ortağı pozisyonunda iken 2014 yılında ortağı Adnan Kutman’dan ayrılarak şaraplarını Cahit Kutman Şarapları adı altında üretmeye devam etmektedir. Kaldı ki, şayet Tütün Alkol Kurumu ve benzeri kamu kurumlarının kayıtları incelenirse de görülecektir ki, ayrılığın olduğu 2014 yılına kadar birlikte çalışılmış olmasına rağmen neredeyse tüm şaraplar Silis Gıda Cahit Kutman tarafından üretilmişler ve sadece aynı çatı altında pazarlanmışlardır. 2001 yılından bu yana Cahit Kutman ile birlikte çalışmış olan, ülkemizin önde gelen bir numaralı degüstatörü Kadri Hasdemir olarak yıllar önce kurduğumuz “Ninkasi Wine Club” oluşumu içerisinde Cahit Kutman Şarapları’nın ürettiği üstün vasıflı ve piyasada ticari piyasada satılmayan ürünleri tanıtmaya ve sunmaya devam ediyoruz. 2014 yılından bu yana sadece Cahit Kutman tarafından üretilen ürünleri tanıtıyoruz. Bazı kişilerin bu çalışmamızdan ticari ve kalite anlamında rahatsız olmasını anlamak zor değil. Yıllar boyu Cahit Kutman’ı tanıyan ve bilen şarap severlerin bizlerle birlikte tercihlerini bu üretici yönünde kullanmaya devam etmeleri bazı kişileri rahatsız edebilir. Anlayışla karşılıyoruz ama bizim için şarapçılıkta duayen isim Cahit Kutman’dır. Bizim kalite anlayışı yüksek şarap sever müşterilerimize tanıtıp sunduğumuz tüm şaraplar Cahit Kutman üretimi olup şişelerdeki arka etiketlerde de üretici olarak Silis Gıda Cahit Kutman amblemi açıkça görülmektedir. Adnan Kutman ve herhangi bir diğer üretici ile ilgimiz yoktur ve olamaz. Sosyal medyada oluşan ve oluşabilecek karalama kampanyalarını hiçbir şekilde üzerimize almadığımızın bilinmesini isteriz. Saygılarımızla Cahit KUTMAN Cahit Kutman Şarapçılık Kadri HASDEMİR Ninkasi Wine Club #NinkasiWineClub #KadriHasdemir #CahitKutman #şarap #degustator #degustasyon #tadım #hayyam #sarapnasilicilir #şaraptadımı #sarapnasilyapilir #kutman #bağbozumu #üzüm #turkishwine #dionysos #kadeh #mahzen #bağcılık #türkşarapları #yıllanmışşarap #kırmızışarap #eniyişarap #şarapkeyfi #öküzgözü #ninkasi
Bahar hanım ve aile bireyleri ile Fenerbahçe’de ki evlerinde keyifli bir degüstasyon gerçekleştirdik. Ninkasi Wine Club ve Degüstatör Kadri Hasdemir’in öğrencilerinden Degüstatör Fiiz Hanağası sunumuyla gerçekleştirdiğimiz bu etkinliğimizde, Cahit Kutman Şarapları’nın mahzenlerinden yeni çıkmış “Kutsal 3’lü”sünden 2014 Barrique Dornfelder şarabının da tadımını gerçekleştirdik. 
Türkiye’de ilk defa Antik Çağ Lespos üretim teknikleri uygulanarak üretilmiş bu özel 3‘lü serinin 2014 Barrique Dornfelder Şarabı, 2013-2014 kışında, çok az dal vermesi için budanan Dornfelder bağlarından, dönümden 100 kilo gram civarı (yüksek kaliteli şarap yapmak için gereken miktarın beşte biri) verim alınmıştı. 4,5 ton kadar üzüm üretildi, fermantasyon süresiyle beraber kabuklarıyla 6 hafta bekletildi. Koyu renk bir şarap elde edildi. Bir 18 ay İspanyol meşe fıçılarında dinlendirildikten sonra 1 Mart 2017 tarihinde şişelenip, şarap Degüstatörümüz Kadri Hasdemir tarafından hazırlanan bir etiketle siz şarap severlerin damak zevkine sunulmaya başlanmıştır. Soğuk iklimlerde yetişen bir üzüm olmasından dolayı soft aromalar verir. İpsala’nın kızgın güneşi altında ise tam tersine aroma patlamasına sebep olmuştur. Yoğun gövdeli ipeksi geçişleri olan olgun kiraz, karadut, böğürtlen aromaları belirgin bir şekilde hissettiren bu şarabımızı 17-18 derecelik bir ısıda badem ve ceviz eşliğinde Gravyer, Rokfor, eski kaşarlar ve aperatiflerle keyifli tüketilir. Az pişmiş yoğun kırmızı et, ızgaralar ve av etiyle son derece keyifle tüketilir. Asidesi düşük bu şarabımız en fazla 9-10 yıl yıllanabilir.

1896’dan beri şarap üreten Kutman ailesinin en büyük temsilcisi ve duayeni olan Cahit Kutman’ın mahzenlerinde yıllandırdığı ve sadece damak lezzetinin doruk noktasına ulaşmış şarapları mahzenden dışarı çıkarılmaktadır. Bu şarapları ancak Ninkasi Wine Club degüstatörlerinin ziyaret ettiği ve şarap tadımı gerçekleştirdiği şarap severler satın alabilmekteler. Degüstatör Kadri Hasdemir ve öğrencileri ile iletişime geçmek için bizi aramanız yeterli olacaktır. En kısa zamanda size randevu vermeye çalışacağız.

 #NinkasiWineClub
 #KadriHasdemir
 #Kadri Hasdemir
 #Cahit Kutman
 #CahitKutman
 #degustator 
 #degustasyon

Bahar hanım ve aile bireyleri ile Fenerbahçe’de ki evlerinde keyifli bir degüstasyon gerçekleştirdik. Ninkasi Wine Club ve Degüstatör Kadri Hasdemir’in öğrencilerinden Degüstatör Fiiz Hanağası sunumuyla gerçekleştirdiğimiz bu etkinliğimizde, Cahit Kutman Şarapları’nın mahzenlerinden yeni çıkmış “Kutsal 3’lü”sünden 2014 Barrique Dornfelder şarabının da tadımını gerçekleştirdik. Türkiye’de ilk defa Antik Çağ Lespos üretim teknikleri uygulanarak üretilmiş bu özel 3‘lü serinin 2014 Barrique Dornfelder Şarabı, 2013-2014 kışında, çok az dal vermesi için budanan Dornfelder bağlarından, dönümden 100 kilo gram civarı (yüksek kaliteli şarap yapmak için gereken miktarın beşte biri) verim alınmıştı. 4,5 ton kadar üzüm üretildi, fermantasyon süresiyle beraber kabuklarıyla 6 hafta bekletildi. Koyu renk bir şarap elde edildi. Bir 18 ay İspanyol meşe fıçılarında dinlendirildikten sonra 1 Mart 2017 tarihinde şişelenip, şarap Degüstatörümüz Kadri Hasdemir tarafından hazırlanan bir etiketle siz şarap severlerin damak zevkine sunulmaya başlanmıştır. Soğuk iklimlerde yetişen bir üzüm olmasından dolayı soft aromalar verir. İpsala’nın kızgın güneşi altında ise tam tersine aroma patlamasına sebep olmuştur. Yoğun gövdeli ipeksi geçişleri olan olgun kiraz, karadut, böğürtlen aromaları belirgin bir şekilde hissettiren bu şarabımızı 17-18 derecelik bir ısıda badem ve ceviz eşliğinde Gravyer, Rokfor, eski kaşarlar ve aperatiflerle keyifli tüketilir. Az pişmiş yoğun kırmızı et, ızgaralar ve av etiyle son derece keyifle tüketilir. Asidesi düşük bu şarabımız en fazla 9-10 yıl yıllanabilir. 1896’dan beri şarap üreten Kutman ailesinin en büyük temsilcisi ve duayeni olan Cahit Kutman’ın mahzenlerinde yıllandırdığı ve sadece damak lezzetinin doruk noktasına ulaşmış şarapları mahzenden dışarı çıkarılmaktadır. Bu şarapları ancak Ninkasi Wine Club degüstatörlerinin ziyaret ettiği ve şarap tadımı gerçekleştirdiği şarap severler satın alabilmekteler. Degüstatör Kadri Hasdemir ve öğrencileri ile iletişime geçmek için bizi aramanız yeterli olacaktır. En kısa zamanda size randevu vermeye çalışacağız. #NinkasiWineClub #KadriHasdemir #Kadri Hasdemir #Cahit Kutman #CahitKutman #degustator #degustasyon